Collection: Third Grade English Language Arts
Practice reading comprehension, grammar, writing, and vocabulary with 3rd grade ELA worksheets and presentations!
Literacy Mobility educational resources for third grade includes a variety of PowerPoints presentations and 3rd grade ELA worksheet bundles to make learning exciting and fun! These bundles and activities help kids practice reading comprehension, grammar, writing, and vocabulary.
Homeschooling parents and teachers!
Great for homeschooling parents and teachers, our resources follow Common Core standards and help students build strong reading and writing skills. With activities on paragraph writing, grammar, and sentence structure, kids can feel more confident in learning as the PowerPoints and 3rd grade ELA worksheet bundles provide more independent learning while reducing parent anxiety in choosing quality resources.
Just download, print, and start learning, low to no prep needed!
-
Rosa Parks: Reading Comprehension & Inference Activities (Grades 2-4)
Regular price $3.05 USDRegular priceUnit price / perSale price $3.05 USD -
Nouns PowerPoint and Worksheet Set for Grade 3 & 4 | Printable and Digital Noun Activities for Teachers and Homeschool
Regular price $3.99 USDRegular priceUnit price / perSale price $3.99 USD -
Making Inferences With Pictures: The Book Of Bessie Coleman for Early Elementary Readers
Regular price $3.05 USDRegular priceUnit price / perSale price $3.05 USD -
John Lewis for Kids: Picture Inference Activities for 1st-3rd Grade
Regular price $3.05 USDRegular priceUnit price / perSale price $3.05 USD -
Dorothy Height | Biography Writing Activity | Grades 3-6
Regular price $3.05 USDRegular priceUnit price / perSale price $3.05 USD -
Making Inferences with Pictures & Text: 2nd & 3rd Grade | George Washington Carver
Regular price $3.25 USDRegular priceUnit price / perSale price $3.25 USD -
Capitalization & Punctuation: Early Elementary Learning Bundle
Regular price $3.99 USDRegular priceUnit price / perSale price $3.99 USD -
Adjectives & Adverbs: 3rd Grade Grammar Presentation & Worksheets
Regular price $3.99 USDRegular priceUnit price / perSale price $3.99 USD